Certyfikacja AWS - Architect / Developer poziom Associate

Cześć czołem!

Planuję zdanie dwóch egzaminów AWS: Cloud Practitioner i Solutions Architect Associate lub Developer Associate (to zdecyduję później, w którym kierunku najpierw chcę iść).

Przygotowuję sobie plan na to, który w chwili obecnej wygląda mniej-więcej tak:

1. Przygotowanie
  1. Weryfikacja wiedzy
  • Przykładowe pytania
  • Przykładowe egzaminy (AWS, Udemy, aCloud.guru)
  1. Egzamin

Wiem, że @pzubkiewicz zdawałeś kurs. Ktoś jeszcze? Jakimi radami chcielibyście się podzielić? Jakieś wskazówki? :slight_smile:

1lajk

Cześć,
ja zdawałam najpierw egzamin na Solutions Architect - Associate (wrzesień 2018), a potem na Developera (marzec 2019) (oba z sukcesem i oba już w nowych wersjach); Cloud Practitionera jeszcze nie było. Cloud Practitioner jest bardzo podstawowym egzaminem (raczej dla PMów i ludzi zorientowanych biznesowo itp.) i moim zdaniem szkoda pieniędzy i czasu :slight_smile:

Na temat akurat tych kursów, które wymieniłeś (aCloud Guru, Udemy) się nie wypowiem, bo robiłam inne (obecnie są oferowane w eduzo.pl). Z tego, co piszą na forach, to poziom kursu na aCloudGuru / Udemy jest za łatwy w stosunku do tego, co jest później.
Jeśli chodzi o samo przygotowanie, to bardzo pomocne były testy na whizlabs.com. Poziom egzaminów jest mniej więcej taki, jak najtrudniejsze testy na whizlabs. Dużo czasu spędziłam na czytanie dokumentacji (nie tylko FAQ), no i na kursach robiłam prace domowe oraz laby. Pytania z egzaminów próbnych to w moim przypadku była bułka z masłem w porównaniu z realnym egzaminem.

Na SA jest dużo pytań scenariuszowych i trzeba wiedzieć, do czego służą poszczególne usługi oraz w jakich przypadkach stosować ich poszczególne konfiguracje. Pytania są podchwytliwe.

Jak zdasz SA, to materiał na Developera będzie się częściowo powtarzał (szczególnie odnośnie sieci i security), natomiast na tym drugim egzaminie dużo głębiej wchodzi się w szczegóły usług takich jak: Lambda, DynamoDB, API Gateway, SQS, SNS, Elastic BeanStalk, CodeCommit, CodeDeploy, CodeBuild, KMS, Cognito, CloudFormation + SAM. Trzeba znać podstawowe polecenia CLI oraz API - nieraz to jest na b. szczegółowym poziomie.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam; jak potrzebujesz jeszcze coś wiedzieć, to daj znać.
Karolina

1lajk

WOW! Dzięki @Karolina za garść przydatnych informacji :slight_smile:

Co do Cloud Practitionera to właśnie też się zastanawiam czy warto, bo w sumie z samym AWSem jakieś doświadczenie już mam.

Napisałaś, że najpierw zrobiłaś Solutions Architect. Pracujesz bądź pracowałaś wcześniej jako analityk/architekt czy programista?

Jako architekt nie; analityk / programista - tak, ale w specyficznej działce (integracja systemów) - jakieś 1,5 roku. Wcześniej robiłam trochę rzeczy z Business Intelligence. Jeśli chodzi o AWS, to przed podejściem do egzaminu nie miałam praktyki komercyjnej w AWS; dopiero później znalazłam pierwszy projekt.

A można powiedzieć, że któryś z tych dwóch certyfikatów (Solutions Architect lub Developer) jest bardziej lub mniej wartościowy, w szczególności na rynku pracy?

Oba są wartościowe. W starszej wersji egzaminów, krążyła wersja, że developer jest najłatwiejszy. Ja bym mimo wszystko zaczął od Architekta, bo daje Ci najlepsze pogląd na serwisy/klocki AWS i jak z nich budować.

Tak jak @Dany napisał.

Generalnie wizja AWS jest taka ze Architekt ogarnia horyzontalnie usługi i z nich komponuje rozwiązanie. Sys/DevOps implementuje infrastrukturę, a Developer programuje aplikacje wykorzystując udostępnione przez usługi API.

Oczywiście w każdej roli wymagane są po części te same skille stąd też wspólne obszary na egzaminach.

Hej @przemek

Ja robiłem egzaminy jeszcze starego typu i od tej pory było raczej sporo zmian dlatego to co @Karolina napisała pewnie jest lepszym wyznacznikiem obecnego stanu. Natomiast i tak się podziele swoją drogą.

Do Architect Associate przygotowywałem się długo, około 6 miesięcy, ale miałem praktycznie zerową wiedzę gdy zaczynałem. Uczyłem się tylko z A Cloud Guru i dokumentacji AWS (głównie whitepapers oraz trochę FAQ). To plus pytania z whizlabs oraz http://jayendrapatil.com mi wystarczyły. Robiłem też kilka labów na https://www.qwiklabs.com/ ale nie za dużo. Kupiłem też tą książkę AWS Certified Solutions Architect Official Study Guide ale jej nie polecam.

Generalnie receptą na sukces jest mnóstwo notatek i przerabianie pytań. Bez pytań nie sposób to zdać bo to, że rozumiesz to nie znaczy, że wiesz :slight_smile:

Ja mam pełno notatek w swoim w OneNote oraz nawet mapy myśli wydrukowane

Jeśli chodzi o Architect Professional to napisałem coś takiego kiedyś na forum A Cloud Guru:

I’m using Linux Academy course and BrainCert questions. Of course same questions you will find on http://jayendrapatil.com/ but they have them in dynamic test application that simulates real exam, which is much better then just reading the questions.
I have also read few FAQs, Whitepapers, and watched number of videos from 2013-2015 re:Invent conferences.
I plan to sit the exam next week if I have time.

Generalnie Linux Academy ma dużo lepszy kurs do pro i ma (miał?) tydzień członkostwa za darmo, więc przerobiłem go w tydzień za darmoszkę :slight_smile: i potem nie wykupiłem konta. Kilkaset dolców w kieszeni :heavy_dollar_sign: :grin:

Do Architect Professional przygotowywałem się prawie miesiąc, w sensie od rozpoczęcia nauki do zdania egzaminu minął miesiąc.

Mam nadzieję, że byłem choc trochę pomocny :slight_smile:

1lajk

PS. Ludzie mówią, że egzamin na Architekta to jest jeden z najtrudniejszych w branży.

To jest lewacka propaganda :crazy_face:

Najcięższy egzamin w mojej karierze to TOGAF 9 Certified - pytania scenariuszowe na 10 - 30 zdań i 4 też długie odpowiedzi.
I tutaj UWAGA, tylko jedna z tych odpowiedzi jest błędna, pozostałe 3 są prawidłowe ale niektóre lepsze, a niektóre gorsze. Za najlepszą odpowiedź dostajesz najwięcej punktów, za złą 0.

Generalnie taki tryb egzaminacyjny jest bardzo trudny bo odpada Ci metoda eliminacji odpowiedzi “po błędach”.

Generalnie te certy z AWS nie są jakieś masakryczne. Trzymam kciuku :crossed_fingers:

1lajk

U mnie w firmie 2 gości zdało professionala 2 miesiące po zdaniu Associate. Faktem jest, że obaj są mega zdolni, no i mieli czas na naukę ;-). A na różnych forach piszą, że Security / BigData / Advanced Networking / DevOps Pro are “one of the toughest” => w zależności od tego, co kto akurat zdawał :wink:

@przemek - Ja bym zaczęła od SA Associate; kolejne egzaminy będą wtedy łatwiejsze i będziesz miał lepsze zrozumienie chmury.

@pzubkiewicz - przerabiam właśnie kurs na Linux Academy na SA-P i jest dobry - była promocja 33%, do tego wrzucenie w koszty, więc kilkadziesiąt $ w kieszeni ;-). Mocno porządkuje i uzupełnia wiedzę, którą już mam. Mam też testy na whizlabs. Jeśli coś jeszcze możesz polecić, to daj znać :slight_smile:

@Karolina moja odpowiedz do tych ludzi, co twierdza ze to są najtrudniejsze egzaminy

Film “Wag the dog” - polecam obejrzeć, stary ale nadal aktualny :slight_smile: