馃槑 Przywitaj si臋 !

Cze艣膰 !
Witam wszystkich i ka偶dego z osobna !

Napisz prosz臋 par臋 s艂贸w o sobie. Jaki jest pow贸d Twojego zainteresowanie serverless. Czy ju偶 masz w sowim dorobku jakie艣 projekty serverless czy dopiero badasz t臋 technologi臋? Jakiej chmury u偶ywasz, j臋zyka programowania, frameworku?

Korzystaj prosz臋 z tego forum do zadawania pyta艅 i dzielenia si臋 swoj膮 wiedz膮 z innymi.

Mi艂ego dnia!
Pawe艂

1lajk

Cze艣膰!

Do tej pory mia艂em okazj臋 pracowa膰 przy jednym projekcie serverless i jestem przekonany, 偶e wkr贸tce m贸j dorobek si臋 powi臋kszy. Obecnie u偶ywam chmury AWS i programuj臋 g艂贸wnie w j臋zyku JavaScript. W bli偶ej nieokre艣lonej przysz艂o艣ci planuj臋 pozna膰 r贸wnie偶 Google Cloud Platform oraz Azure.

Mam nadziej臋, 偶e Forum Serverless Polska stanie si臋 藕r贸d艂em warto艣ciowej wiedzy z zakresu tej technologii :slight_smile:

Pozdrawiam
Kamil

1lajk

Cze艣膰 Kamil.

Mi艂o Ci臋 tu widzie膰! Dzi臋ki za odpowied藕.

Cze艣膰!

Widz臋, 偶e p贸ki co kameralnie tutaj, ale licz臋 na to, 偶e wkr贸tce b臋dzie nas wi臋cej :slight_smile:

Jestem Przemek. Z szeroko poj臋tym serverless mam styczno艣膰 od kilku miesi臋cy (g艂贸wnie eksperymenty i do艣wiadczenia), a od nied艂ugiego czasu pracuj臋 nad projektem (API Gateway, Lambda, DynamoDB, ElasticSearch). JavaScript praktycznie wsz臋dzie :wink:
W tym momencie tylko AWS. Rozwa偶a艂em r贸wnie偶 GCP, ale z uwagi na to, 偶e chc臋 si臋 certyfikowa膰 z AWSa to p贸ki co nie zakrz膮tam sobie tym g艂owy.

PS. Konieczno艣膰 rejestracji, by w og贸le m贸c przeczyta膰 w膮tki na forum, by艂a dla mnie na pocz膮tku zniech臋caj膮ca. Mo偶e warto zrobi膰 je publiczne read-only. My艣l臋, 偶e wp艂ynie to pozytywnie na jego wizerunek i odwiedzalno艣膰 :slight_smile:

Przemek

WItam!

Moja przygoda z AWS zacze艂a si臋 w momencie pisania aplikacji na Alexe, wykorzystuj膮c AWS Lambda. Dzisiaj wiem ju偶 troch臋 wi臋cej, jednak mam te偶 bardziej ambitne plany, i mn贸stwo pyta艅 z tym zwi膮zanych. Dlatego w艂a艣nie ciesz臋 si臋 偶e odkry艂em t臋 grup臋, i licz臋 na wymian臋 do艣wiadcze艅 mi臋dzy jej uczestnikami :wink:

Pozdrawiam!
Pawe艂

Cze艣膰 Przemek,
Dzi臋kuj臋 za do艂膮czenie do forum.

Ja te偶 pisze w JS i pracuje na AWS. Azure jest w drodze ze wzgl臋du na projekt w pracy.
Je艣li chodzi o dost臋p do forum, to docelowo zostanie upublicznione. Natomiast p贸ki jest 鈥渒ameralnie鈥 to wole je trzyma膰 zamkni臋te bo inaczej prawie nikt nie do艂膮czy :slight_smile:

Od razu si臋 zapytam bo jeszcze z tym nie pracowa艂em, ElasticSearch nie ma w opcji serverless, musisz mie膰 jaki艣 serwer pod spodem, tak?

Czesc Pawe艂,

Ci臋偶ko si臋 pisze takie skille na alexe? Nigdy nie mia艂em okazji si臋 tym zaj膮膰. Patrzy艂e艣 konkurencje od Google - od kiedy jest asystent po polsku wydaje sie byc bardziej atrakcyjne na lokalnym rynku.

Osobi艣cie chcia艂bym zrobi膰 prosty mechanizm do g艂osowego wywo艂ania lambdy. Gdzie g艂os by艂by przez Asystenta Google rozpoznany, a potem strza艂 do AWS API Gateway. Ale nie mam na to czasu :frowning:

Tak, ES jest uruchamiany na EC2, ale jest to ca艂kowicie bezobs艂ugowe. Mo偶na te偶 skorzysta膰 z AWS CloudSearch, jednak jest to ciut dro偶sze od ES.

Si臋 zastanawia艂em nad u偶yciem tego jako mechanizmu wyszukiwarki na stronie g艂贸wnej Serverless Polska, ale chcia艂bym pozosta膰 serverless - ju偶 wystarczy, 偶e to forum jest na dockerze (ale bardzo sobie ceni臋 Discourse jako oprogramowanie, wi臋c nie p艂aka艂em :+1: )

Kto艣 ma mo偶e pomys艂 an wyszukiwark臋 serverless? Artyku艂y mam w plikach markdown napisane.

Zak艂adam, 偶e static website? W czym ogarni臋te? Jekyll? Czy co艣 innego?

Cze艣膰 Przemek,
przede wszystkim dzi臋ki za stworzenie takiego forum.

Ci臋偶ko si臋 pisze takie skille na alexe? Nigdy nie mia艂em okazji si臋 tym zaj膮膰. Patrzy艂e艣 konkurencje od Google - od kiedy jest asystent po polsku wydaje sie byc bardziej atrakcyjne na lokalnym rynku.

Je艣li chodzi o skille na Alexe, to pisz臋 si臋 je 艂atwo i przyjemnie. Polecam szczeg贸lnie tym, kt贸rzy chc膮 posi膮艣膰 JS ,nie zawracaj膮c sobie g艂owy fronem. S膮 to pe艂nowarto艣ciowe aplikacje, gdzie nie trzeba zamartwia膰 si臋 tym co jak wygl膮da, a jedynie jak funkcjonuj臋. Jednym s艂owem zanurzasz si臋 ca艂y w back鈥檈ndzie.

No w艂a艣nie w momencie gdy zacze艂em interesowa膰 si臋 Asystentami g艂osowymi, w Internecie by艂o du偶o wi臋cej o Alexie jak o Google, dlatego ten pr贸g wej艣cia by艂 ni偶szy. Dzisiaj, o dziwo, niewiele si臋 zmieni艂o w tej kwestii, jednak z tego co widz臋, to koncepcje s膮 takie same. Dlatego przej艣cie z Alexy na Google nie jest wielkim problemem.

Osobi艣cie chcia艂bym zrobi膰 prosty mechanizm do g艂osowego wywo艂ania lambdy. Gdzie g艂os by艂by przez Asystenta Google rozpoznany, a potem strza艂 do AWS API Gateway. Ale nie mam na to czasu :frowning:

Ju偶 od dawna zbieram si臋 do tego aby zrobi膰 sw贸j blog o programowaniu Asystent贸w g艂osowych, mo偶e to Ci臋 natchni臋 na zrealizowanie swojego pomys艂u :slight_smile:

Tak strona statyczna wygenerowana w hexo.io reszta na AWS zrobiona. My艣l臋, 偶e nied艂ugo opisz臋 jak dzia艂a serverless polska od strony technicznej bo jeszcze nie ka偶dy wie, 偶e serverless to nie tylko lambda :smiley:

No to sprawa w miar臋 prosta: generujesz plik *.json o okre艣lonej strukturze, kt贸ry te偶 l膮duje na serwerze i wykorzystujesz lunr.js jako silnik wyszukiwania. Bez elasticsearch, bez serwer贸w, wszystko w przegl膮darce :wink:

Awesome! Ju偶 trafi艂o na moj膮 to-do list臋.
Dzi臋ki!

Cze艣膰,

Jestem tu nowy, wi臋c przy okazji si臋 przywitam :). Je艣li chodzi o clouda i serverless, to stawiam pierwsze kroki. Nie jestem programist膮, wi臋c aktualnie nie buduj臋 偶adnego startupu ;). Raczej zdobywam wiedz臋 z nowego obszaru p贸ki co. Z AWS i Azure mam do艣wiadczenie raczej partyzancko-膰wiczebne, ale plany ambitne, docelowo z architektem w tle.

Co do Lunr, to sprawdza si臋 fajnie dla statycznych stron. 膯wiczy艂em ze stron膮 z Jekyll鈥檃 hostowan膮 w S3 i lunr jako wyszukiwarka daje rad臋. Je艣li zawarto艣膰 znacz膮co ro艣nie, to mo偶na przeskoczy膰 ewentualnie na silnik Algolia. Te偶 daje rad臋 i jest SaaS, wi臋c powinna si臋 spodoba膰 bywalcom Serverless Polska :).

Pozdrawiam,
Szymon

Cze艣膰 Shymeck,
Witaj na forum!

Hello wszystkim.

Krzysiek z tej strony. Java-Spring developer z Coderion. Troch臋 naszych zabawek korzysta z rozwi膮za艅 AWS (EC2, S3, ECR itp.). Czas wi臋c na co艣 serverless-owego.

Cze艣膰 Krzysiek,

Ja teraz u klienta kt贸ry jest bardzo serwerowy i tak stosuj臋 lambdy, np. do monitoringu ilo艣ci w艂膮czonych i wy艂膮czonych instancji EC2 w czasie. Lambda te dane wpycha do CloudWatch i tam mamy wykresy 艂adne.

Nic wielkiego a przydatne. Takim ma艂ym projekcikiem mo偶na si臋 nauczy膰 podstaw :slight_smile:

Cze艣膰!
Jestem Karolina. Chmur膮 intensywnie interesuj臋 si臋 od roku; od listopada 2018 pracuj臋 w pierwszym komercyjnym projekcie chmurowym (AWS). Serverless p贸ki co bawi臋 si臋 鈥減o godzinach鈥.
Pozdrawiam wszyskich :slight_smile:

Bardzo 艂atwo (ok, zrobienie dobrego VUI to troch臋 inna kwestia). Na Alex臋 taki skill, kt贸ry uruchamia lambd臋, ogarniesz w 1 wiecz贸r.

Co do rynku, to ameryka艅ski rynek dot. Alexy IMHO b臋dzie zawsze wi臋kszy, ni偶 polski z asystentem Google po polsku